Prečo si zakladáme na kvalite a 100% záruke originality olejov?

Prečo si zakladáme na kvalite a 100% záruke originality olejov?

Náklady na prevádzku vozidla nie sú práve lacná záležitosť a väčšina ľudí hľadá spôsob ako ich znížiť a kde sa dá ušetriť. Ale šetriť na nesprávnych miestach sa zrovna nevypláca. Na trhu sa núkajú rôzne zdroje náhradných dielov a olejov z neovereného zdroja a neznámej kvality. Zdroj: AUTO BILD, 12.01.2016

Najčastejším materiálom pri údržbe vozidiel sú práve oleje, s ktorých pančovaním sa stretávame na trhu denne. Medzinárodné štatistiky výrobcov originálov vyjadrujú nenahraditeľné straty spôsobené predovšetkým producentmi falošných kópií a toto sa nevyhlo ani olejárskemu priemyslu. Konkrétne čísla sú zároveň dôkazom, že tento čierny biznis funguje veľmi dobre a ťažko sa proti nemu bojuje. Jedným z preukázaných dôkazov sú napríklad aktivity špecializovaného gangu, ktorý koncom minulého roka rozbila ruská polícia (Zdroj: odborný magazín Lubes N Greases).

Skupina prevádzkovala svoju „výrobňu olejov“ v ošarpanej polorozpadnutej plechovej hale, ktorá pôsobila skôr dojmom starého vrakoviska, ktoré je určené na demoláciu alebo sa pri väčšom náraze vetra zosype sama. Jej obsah však bol dostatočne zaujímavý, ukrýval kompletnú modernú baliaca linka, ktorá produkovala obaly s rôznym objemom a vizuálne nerozoznateľné od originálnych balení produktov značiek Shell, Mobil a Total, ale aj originálne balenia olejov a mazív pre Ford, Mazda a Toyota.

Podľa uvedeného zdroja, muži zákona pri razii zaistili 70 ton sfalšovaných motorových olejov zabalených vo viac ako 80.000 fľašiach a kanistroch určených na priamy predaj. O celom rozsahu podvodu hovorí aj neuveriteľný ročný obrat celého gangu, ktorý dosahoval podľa údajov ruského ministerstva vnútra, približne 12 miliárd rubľov, čo je asi 147 miliónov eur a v prepočte na litre dodaného falošného oleja na trh je to niekoľko desiatok miliónov litrov. Polícia v súvislosti s podvodom zadržala minimálne päticu podozrivých osôb.

Šetrenie áno, ale nie na nesprávnom meste

Ceny moderných olejov a mazív známych značiek, zvlášť v autorizovaných servisoch, neraz dosahujú také úrovne, že bežnému motoristovi sa môže zatočiť hlava. To je prvý moment, kedy začne motorista premýšľať o iných zdrojoch. Však nie je to ten správny dôvod pre kúpu oleja z podozrivého alebo neovereného zdroja, hoci by sa to mohlo javiť ako úspora. Šetrenie v tomto prípade nie je na správnom mieste. Mazivo, ktoré nezodpovedá predpisom výrobcu vozidla môže veľmi rýchlo a ľahko poslať motor, alebo hocijaký iný agregát na vrakovisko.

Motorové oleje a mazivá musia spĺňať množstvo neraz protichodných vlastností. Základné štandardy v prípade motorových olejov dané normamy API resp. ACEA, na ich výkonovú úroveň a SAE na ich viskozitu. Zároveň vstupujú do hry špecifické požiadavky jednotlivých výrobcov motorov, ktoré riešia problémy s mazaním v kritických konštrukčných uzloch.
Zvlášť náročné riešenie je pri ľahkobežných olejoch, teda s viskozitou podľa SAE 10W, 5W, či dokonca 0W. Takéto mazivo je totiž natoľko riedke, že v miestach s vysokými mernými tlakmi, ako je napríklad oblasť ventilového rozvodu, ak nespĺňa štandardy výrobcu, menusí byť schopné vytvoriť spoľahlivé kvapalinové trenie.

Moderný olej je preto sofistikovaná zmes základového materiálu, dnes už takmer výlučne syntetického, alebo aspoň polosyntetického a množstva jedinečných prísad, ktoré musia byť v ňom namiešané v jedinečnom vzájomnom pomere a zväčša aj špecifickým spôsobom. Z toho je jednoznačné, že olej vyrobený resp. upravený nejakým podivným spôsobom nemá šancu požiadavky noriem splniť. Podľa informácií z odhalených prípadov, podvodníci do sfalšovaných obalov plnia napríklad opotrebené oleje určené na likvidáciu, ktoré pred použitím len prefiltrujú od mechanických nečistôt. Rozoznať ich vraj možno aj citlivým čuchom, keďže ich stále cítiť po spalinách. Opakovaným spôsobom falšovania je tiež prebaľovanie olejov najnižšej kvality, neraz určených na úplne iné použitie, za produkt oveľa vyššej výkonnostnej, či viskozitnej triedy a značky.

Ako sa teda falšovaným olejom spoľahlivo vyhnúť?

Jedinou cestou je kúpa olejov a mazív zo spoľahlivého zdroja, ideálne takého, ktorý je priamou súčasťou distribučného reťazca daného výrobcu, zväčša rafinérie. A samozrejme, podozrivá už musí byť aj nápadne nízka cena.

Style Selector

Layout Style

Predefined Colors

Background Image